Nigeria selects 33 athletes for African Junior Championships

The Athletes Federation of Nigeria has selected 33 athletes to represent the country at the forthcoming African Junior Championships, AJC holding in Addis Ababa.

Topping the list of athletes heading to Addis Ababa are current African Youth and Junior Champion in the 200m, Divine Oduduru, and also Commonwealth Gold Medalist, Ese Brume.

The final athletes settled for by the AFN were selected following the final trials held at the Gateway Stadium in Sagamu, Ogun State, on Thursday.

The roster of athletes heading for the AJC has 18 Female and 15 male who all have been camped in Sagamu for the past two weeks, and are expected to leave the country for the Ethiopian capital on Tuesday (March 3), ahead of the competition slated to hold from March 4 to 8.

Technical Director of the AFN, Navy Commodore Omatseye Nesiama stated that the athletes were picked based on their performance in camp. He also revealed that Oduduru, a Silver Medallist at last year’s IAAF World Junior Championships, and Brume would serve as Team Captains for the competition.

Final list of selected athletes

Women
100m
Alphonsus Aniekeme
Abolaji Omotayo Oluwaseun
Brume Ese

200m
Alphonsus Aniekeme
Idamadudu Praise
Adiakerehwa Blessing

400m
Adeloye Tosin
Idamadudu Praise
Ajayi Yinka

100m Hurdles
Amusan Oluwatobiloba
Oshibajo Temidayo

400m Hurdles
Akpofa Daisy
Nathaniel Glory
High Jump
Oshinbajo Temidayo
Anigbata Grace
Long Jump
Brume Ese
Abire Mercy
Triple Jump
Brown Uche
Shot Put
Oyewole Oyesade
Aniefuna Anulika Judith
Discus Throw
Oyewole Oyesade
Nwanaga Kelechi P.
Javelin Throw
Nwanaga Kelechi P.
Heptathlon
Oshinbajo Temidayo

4 x 100m
Adiakerehwa Blessing
Abolaji Oluwaseun
Alphonsus Aniekeme
Amusan Oluwatobiloba
Brume Ese

4 x 400m
Adeloye Tosin
Idamadudu Praise
Asamu Tobi Ajayi
Yinka Adiakerehwa
Blessing Akpofa Daisy

MEN

100m
Oduduru Divine
Peka Victor
Olisakwe Chukwudi

200m
Oduduru Divine
Peka Victor
Igube Thankgod

400m
Nathaniel Samson
Fasasi Adekunle Rilwan
Akerele Omeiza
110m Hurdles
Abdullahi Bashiru
Atuma Ifeanyichukwu

400m Hurdles
Emeoghene Timothy
Atuma Ifeanyichukwu
High Jump
Okpara Theddus
Long Jump
Okpara Theddus
Decathlon
Enahoro Ituah

4 x 100 m
Oduduru Divine
Peka Victor
Igube ThankGod
Ashien Godwin
Olisakwe Chukwudi

4 x 400 m
Nathaniel Samson
Fasasi Adekunle Rilwan
Adeyemi Sikiru Adewale
Akerele Omeiza
Audu Abdulgafar


DOWNLOAD THE PREMIUM TIMES MOBILE APP

Now available on

  Premium Times Android mobile applicationPremium Times iOS mobile applicationPremium Times blackberry mobile applicationPremium Times windows mobile application

TEXT AD: Revealed!!! The Only Way Left of Getting an Extra Large Manhood and also Last Up to 38Mins+. Get the Insider Secret Here


All rights reserved. This material and any other material on this platform may not be reproduced, published, broadcast, written or distributed in full or in part, without written permission from PREMIUM TIMES.