Buhari-Osinbajo 2019 Youth Campaign Council Constituted in 36 States, FCT

APC Next Level campaign banner
APC Next Level campaign banner

The Directorate of Youth Mobilization for APC Presidential Campaign Council headed by Dr Tony Nwoye has constituted the National Youth Campaign Committee for the Council.

Dr. Nwoye, a member of the House of Representatives announced the Committee in Abuja on Tuesday.

The Committee, which has its members from across the 36 States and Federal Capital Territory (FCT) has Dr. Nwoye and the APC National Youth Leader, Sadiq Abubakar as Director and Assistant Director.

Others are Barr. Ismaeel Ahmed, the Deputy Director (North) and Mr. Jasper Azulatan, the Deputy Director (South).

According to Dr. Nwoye, “The State Steering Committees are by this announcement advised to liaise with the party structure, the already constituted 20-man Local Government and Ward Committees as well as the polling Unit Canvassers for effective coordination.”

See full list:

NATIONAL YOUTH CAMPAIGN COMMITTEE

APC PRESIDENTIAL CAMPAIGN COUNCIL

A. National Steering Committee:
1. Director:​​​​Dr. Tony Nwoye
2. APC National Youth Leader:​​Comrade Sadiq Abubakar
3. Deputy Director (North):​​Barr. Ismaeel Ahmed
4. Deputy Director (South):​​Mr. Jasper Azulatam
5. National Adviser (NW):​​Hon. Bashir Baballe
6. National Adviser (NW):​​Alhaji Abubakar Musa
7. National Adviser (NW):​​Nasir Adhama
8. National Adviser (NW):​​Abubakar Maikudi
9. National Adviser (NE):​​Engr. Baba Shehu Terab
10. National Adviser (NE):​​Arc. NafiuAbubakar
11. National Adviser (NE):​​Dr A.G. Umar Kari
12. National Adviser (NC):​​Comrade Daniel Onjeh
13. National Adviser (NC):​​Bala M. Oziavo
14. National Adviser (NC):​​Abdulfatai Yahaya
15. National Adviser (SE):​​​Comrade Chinedu Ogah OON
16. National Adviser (SE):​​​Ojike Innocent
17. National Adviser (SE):​​​Uche Orji
18. National Adviser (SS):​​​Mike Blessing Olomu
19. National Adviser (SS):​​​Marvin Yobana
20. National Adviser (SS):​​​Engr. Samuel Adjogbe
21. National Adviser (SW):​​Ayodele Adewale
22. National Adviser (SW):​​Bolaji Repete
23. National Adviser (SW):​​Seun Odewale

B. Zonal Steering Committees:
1. SE Coordinator:​​​Ojike Innocent
2. APC SE Youth Leader:​​​Olisa Onyeka
3. SE Secretary:​​​​Ikechukwu Obila
4. SS Coordinator:​​​Charles Ayanwu
5. APC SS Youth Leader:​​​Gabriel Udiseri
6. SS Secretary:​​​​Tabuko Kennedy
7. SW Coordinator:​​​Wole Badmus
8. APC SW Youth Leader:​​Lawal Kolade
9. SW Secretary:​​​​Tope Eniola
10. NE Coordinator:​​​Abubakar Suleiman
11. APC NE Youth Leader:​​​Hon. K. B. Maigari
12. NE Secretary:​​​​Adam Alhaji Liman
13. NC Coordinator:​​​Sanusi Ohiare
14. APC NC Youth Leader:​​Terver A. Austin
15. NC Secretary:​​​​Isah Mairiga
16. NW Coordinator:​​​Aminu Yakubu
17. APC NW Youth Leader:​​Hon. A. S. Saadu
18. NW Secretary:​​​​Zarah Umar Danejo

C. States/FCT Steering Committees:
19. Anambra State Coordinator:​​Humphrey Udemezue
20. Anambra State Secretary:​​Ilo Golden
21. Member, Anambra State:​​Arinze Igboeli
22. Member, Anambra State:​​Ojike Innocent
23. Member, Anambra State:​​Barr. Ralph Okeke
24. Member, Anambra State:​​Chinedu Okonkwo
25. Member, Anambra State:​​Iku Okafor
26. Member, Anambra State:​​Prince NwakobiMike
27. Member, Anambra State:​​IzuchukwuEmelummadu
28. Member, Anambra State:​​Emeka Chinwuba
29. Member, Anambra State:​​Emeka Okeke
30. Member, Anambra State:​​Okeke Augustine
31. Member, Anambra State:​​Engr IK Offor
32. Member, Anambra State:​​Godson Maduka
33. Member, Anambra State:​​OdinachiChukwuebuka Michael

Advertisement

nlng Campaign AD

34. Enugu State Coordinator:​​Ude Adolphos
35. Enugu State Secretary:​​Timothy ChuksAmah
36. Member, Enugu State:​​Udeh Abuchi
37. Member, Enugu State:​​Promise Chukwu
38. Member, Enugu State:​​Barr. Frank Mgboh
39. Member, Enugu State:​​Udeh Sunday
40. Member, Enugu State:​​Charles Chime
41. Member, Enugu State:​​Anthony Nwachukwu
42. Member, Enugu State:​​Titus Nnamani
43. Member, Enugu State:​​Chibuzor GoddyAgu
44. Member, Enugu State:​​Ike Ogbuyeme
45. Member, Enugu State:​​Oforbike Onwe
46. Member, Enugu State:​​Ifedi Mogu
47. Member, Enugu State:​​Adibe Obinna
48. Member, Enugu State:​​Dr. Oniya Tony

49. Abia State Coordinator:​​Dr. Francis Osita
50. Abia State Secretary:​​​Ugochukwu Nwigwe
51. Member, Abia State:​​​Ikenna Anyalewuchi
52. Member, Abia State:​​​Lucky N. Benjamin
53. Member, Abia State:​​​Ogbonna Ukuku
54. Member, Abia State:​​​Benjamin Ifeanyi Apugo
55. Member, Abia State:​​​Solomon Alozie
56. Member, Abia State:​​​Nduomahokoroafor
57. Member, Abia State:​​​Izuchukwu Okeke
58. Member, Abia State:​​​Amb. Vincent a. Ubani

59. Ebonyi State Coordinator:​​Okenwa Uka
60. Ebonyi State Secretary:​​Igwe Ude-Umanta
61. Member, Ebonyi State:​​Barr. Ben Ebele
62. Member, Ebonyi State:​​Hon. Oshim Sunday
63. Member, Ebonyi State:​​Ude Arthur
64. Member, Ebonyi State:​​Mr. OnyekachiOgbonna
65. Member, Ebonyi State:​​Igwe Kanice David
66. Member, Ebonyi State:​​Ikechukwu Santos Okorie

67. Imo State Coordinator:​​Mr. OnyekwulusiFestus Bethel I.
68. Imo State Co coordinator:​​Chima Alozie
69. Imo State Secretary​​​Chijoke A.R. Ibe
70. Member, Imo State:​​​Nnanna Dominic Ozoemene
71. Member, Imo State:​​​Ahazie Maxwell Chidi
72. Member, Imo State:​​​Chukwu Nonye O. Cliford
73. Member, Imo State:​​​Vitalis Nebechi
74. Member, Imo State:​​​Vitalis Obi
75. Member, Imo State:​​​Maxwell Otugo
76. Member, Imo State:​​​Chidi Nwofor
77. Member, Imo State:​​​Johnson Ohale
78. Member, Imo State:​​​Emperor Jaja
​​​

79. Cross River State Coordinator:​Efiom Ekaha Otu
80. Cross River State Secretary:​​Jerome Egbe
81. Member, Cross River State: ​​Dr. Rowland Inah
82. Member, Cross River State:​​Kalita Uruku
83. Member, Cross River State:​​RoskinFingesin
84. Member, Cross River State:​​Hon. Lawrence Agbor Talon
85. Member, Cross River State:​​Dr. Philip Bullem

86. Akwa Ibom State Coordinator:​Amb. Dr. Paul Dowells
87. Akwa Ibom State Secretary:​​Ezekiel Donpeters
88. Member, Akwa Ibom State:​​Mark Nsimbehe
89. Member, Akwa Ibom State:​​Nene Victor Bassey
90. Member, Akwa Ibom State:​​Sophia lizzyIbok Bala
91. Member, Akwa Ibom State:​​Emmanuel Udoh
92. Member, Akwa Ibom State:​​Barr. IbangaAkpabio
93. Member, Akwa Ibom State:​​Ime ImeJerome
94. Member, Akwa Ibom State:​​Ibanga Etang

95. Edo State Coordinator:​​Blessing Obgekaku
96. Edo State Secretary:​​​Uyi Ekhosuegh
97. Member, Edo State:​​​Yakubu Emmanuel
98. Member, Edo State:​​​Aruna Kadiri
99. Member, Edo State:​​​Osarobo Idahosa
100. Member, Edo State:​​​Shaba Adams
101. Member, Edo State:​​​Ediale Jude
102. Member, Edo State:​​​Cole Amos
103. Member, Edo State:​​​Daniel Eromosele
104. Member, Edo State:​​​Lawrence Osarenkhoe

105. Delta State Coordinator:​​Monday Oyeghe
106. Delta State Secretary:​​​Efe kibgo
107. Member, Delta state:​​​Tuoyo Mabiaku
108. Member, Delta State:​​​Stella Okotete
109. Member, Delta State:​​​Chuks Nwanodu​​
110. Member, Delta State:​​​Emma Ojeme
111. Member, Delta State:​​​Engr. EduveLarry Efekodha
112. Member, Delta State:​​​Remi Nwaonu
113. Member, Delta State:​​​Dr. Jo’tedwiznEmudainohwo
114. Member, Delta State:​​​Bright Adjogbe
115. Member, Delta State;​​​Curtis EtoOjuogboh

116. Rivers State Coordinator:​​Michael Igolima
117. Rivers State Secretary:​​Amb. Sokubo Sara-Igbe
118. Member, Rivers State:​​Prince DeseotuDiranyei
119. Member, Rivers State:​​Chief OniminiBatubo Quaker
120. Member, Rivers State:​​Tonye Tom George
121. Member, Rivers State:​​Victor Ogolo
122. Member, Rivers State:​​Ekenda Elechi
123. Member, Rivers State:​​Godson Eferebo
124. Member, Rivers State:​​Mene Piate
125. Member, Rivers State:​​Peter Ohochukwu
126. Member, Rivers State:​​Success Jack
127. Member, Rivers State:​​Mathew Ogar

128. Bayelsa State Coordinator:​​Barr. Daniel Marlin
129. Bayelsa State Secretary:​​Francis Kolokolo
130. Bayelsa, Rivers State:​​​Dr. Theodore Allison
131. Bayelsa, Rivers State:​​​Jonathan Lokpobiri
132. Bayelsa, Rivers State:​​​Stella Coker
133. Bayelsa, Rivers State:​​​Joseph Ede Alakera

134. Ekiti State Coordinator:​​Femi Osabinu
135. Ekiti State Secretary:​​​Yomi Oso
136. Member, Ekiti:​State:​​​Olofin Solo
137. Member, Ekiti State:​​​Yetunde Adeniji
138. Member, Ekiti State:​​​Dayo Ajibade
139. Member, Ekiti State:​​​Odebunmi Idowu Id-Aluta
140. Member, Ekiti State: ​​​AdedotunOmoleye

141. Osun State Coordinator:​​Òlateju Ishola
142. Osun State Secretary:​​​Yomi Oso
143. Member, Osun State:​​​Adeola Olayiwola
144. Member, Osun State:​​​Lere Oke
145. Member, Osun State:​​​Dayo Ajibade
146. Member, Osun State: ​​Lere Oke
147. Member, Osun State:​​​Comrade Adesina Odeleye
148. Member, Osun State: ​​Äbosede BusayoOluwaseun
149. Member, Osun State:​​​Fatima Oyeami
150. Member, Osun State: ​​Akeem Olapade
151. Member, Osun State: ​​Bosayo Eselebor
152. Member, Osun State: ​​Bello Hakeem Ojuiari

153. Lagos State Coordinator:​​Victor OpeyemiEniola
154. Lagos State Secretary:​​Ibrahim Balogun
155. Member, Lagos State:​​​Kunle Oyewumi
156. Member, Lagos State:​​​Obatayo Kenny
157. Member, Lagos State:​​​Femi Omoboye
158. Member, Lagos State:​​​Hon. Akinfolarin Taiwo Rasaq
159. Member, Lagos State: ​​Hamed shomoye
160. Member, Lagos State:​​​Wole Aboderin

161. Ogun State Coordinator:​​Clement Olusegun
162. Ogun State Secretary:​​​Kayode Adebola
163. Member, Ogun State:​​​Dr. Ishaq Bello Remi
164. Member, Ogun State:​​​Ajayi Saeed Olayinka
165. Member, Ogun State:​​​Alhaji AkimOkedara
166. Member, Ogun State:​​​Olusegun IloriDada
167. Member, Ogun State: ​​Yinka Odutayo
168. Member, Ogun State:​​​Yusuf Omidokun
169. Member, Ogun State: ​​Abaru SimiatTemilade
170. Member, Ogun State:​​​Taye Egbeyemi
171. Member, Ogun State: ​​Tope Oluwole
172. Member, Ogun State: ​​Olamide Odumosu
173. Member, Ogun State:​​​Ashaye WasiuOladele​

174. Oyo State Coordinator:​​Raji Ademola
175. Oyo State Secretary:​​​Ajana Saliu
176. Member, Oyo State:​​​Barr. DayoAjibola
177. Member, Oyo State:​​​Folawiyo Bello
178. Member, Oyo State:​​​Hon. Ope Salami
179. Member, Oyo State: ​​​Folawiyo Bello
180. Member, Oyo State:​​​Adetoyese IsholaAkeem
181. Member, Oyo State: ​​​Afolabi Ademola
182. Member, Oyo State:​​​Olansahile Amad
183. Member, Oyo State:​​​Fatima Hassan

184. Ondo State Coordinator:​​Olutayo Babatayo
185. Ondo State Secretary:​​Oluwole BablolaMoneyin
186. Member, Ondo State:​​​Femi Kolawole
187. Member, Ondo State:​​​Ayodele Wisdom
188. Member, Ondo State:​​​Victor Akele
189. Member, Ondo State: ​​Olayemi success
190. Member, Ondo State:​​​Segun Omojola
191. Member, Ondo State: ​​MuyiwaAkinnawonu
192. Member, Ondo State:​​​OladimejiAyodele

193. Taraba State Coordinator:​​Abubakar Abba Waziri
194. Taraba State Secretary:​​Abubakar Barde
195. Member, Taraba State:​​Patience NanyehJoshua
196. Member, Taraba State:​​Absolom Nuhu
197. Member, Taraba State:​​Buhari AdamuMunang
198. Member, Taraba State: ​​Umar Sani Bello
199. Member, Taraba State:​​Nasiru Ibrahim

200. Gombe State Coordinator:​​AbdulmalikSuleman
201. Gombe State Secretary:​​Tony Garba
202. Member, Gombe State:​​Muzamil Yahaya
203. Member, Gombe State:​​Yakubu Alhassan Takubu
204. Member, Gombe State:​​Inusa Muhammed, Esq
205. Member, Gombe State: ​​Adam Ahmed Yaya
206. Member, Gombe State:​​Garba Saleh
207. Member, Gombe State:​​Zainab T. Baba

208. Adamawa State Coordinator:​Alh. Buba Aliyu Fadamareke
209. Adamawa State Secretary:​​Sani Muazu
210. Member, Adamawa State:​​Kamal Sali
211. Member, Adamawa State:​​Agabus Dimas
212. Member, Adamawa State:​​Hamza Wampa
213. Member, Adamawa State: ​​Jumai Apollo
214. Member, Adamawa State:​​Aisha Suleiman
215. Member, Adamawa State:​​Desmond Minakaro
216. Member, Adamawa State:​​Abdullahi Isa Chibado
217. Member, Adamawa State:​​Ibrahim Mohammed
218. Member, Adamawa State:​​Hon. BabawoSaidu Usman

219. Yobe State Coordinator:​​Mohammed Goje
220. Yobe State Secretary:​​​Faruk A. Chiromar
221. Member, Yobe State:​​​Mohammed Usman Albishir
222. Member, Yobe State:​​​Muhammed Nur Limanti
223. Member, Yobe State:​​​Aliyu Salah Sarki
224. Member, Yobe State: ​​​Dr. Abubakar Kagu
225. Member, Yobe State:​​​Tijjani HamisuBala
​​​

226. Borno State Coordinator:​​Hon. Abubakar Tijani
227. Borno State Secretary:​​Shettima BabakuraImam
228. Member, Borno State:​​Ibrahim Haruna (IPSY)
229. Member, Borno State:​​Sadiq Lawal
230. Member, Borno State:​​Baba Mala Sheriff
231. Member, Borno State: ​​Grema Terab
232. Member, Borno State:​​Almustapha Umar Kumshe
233. Member, Borno State:​​Tukur Mshelia
234. Member, Borno State:​​Ali Umar Balori

235. Bauchi State Coordinator:​​AbdulazizYahaya Umar
236. Bauchi State Secretary:​​Adamu Muhammed Bello
237. Member, Bauchi State:​​Murtala BabbanTanko
238. Member, Bauchi State:​​Bashiru Bello Alhaji
239. Member, Bauchi State:​​Mal. Auwal
240. Member, Bauchi State: ​​Haj. Zainab Gamawa
241. Member, Bauchi State:​​Aliyu AbubakarBauchi
242. Member, Bauchi State:​​Ghali Abdulhamid
243. Member, Bauchi State:​​Imarama Bala
244. Member, Bauchi State:​​Murtala BabbanTanko
245. Member, Bauchi State:​​Hamisu Mohammed Dass

246. Plateau State Coordinator:​​Prince Miaphen
247. Plateau State Secretary:​​Patience Chaiman
248. Member, Plateau State:​​Murtala BabbanTanko
249. Member, Plateau State:​​Chika Okpareke
250. Member, Plateau State:​​Abba Hamza
251. Member, Plateau State: ​​Albert Alkali
252. Member, Plateau State:​​Afodia A Sunday
253. Member, Plateau State:​​Attah Felix
254. Member, Plateau State:​​Nyelong Mantoe

255. FCT State Coordinator:​​Abbah Emmanuel
256. FCT State Secretary:​​​Ekundayo Ben Kayode
257. Member, FCT State:​​​Fatima Abdullahi Sani
258. Member, FCT State:​​​Mubarak Ibrahim
259. Member, FCT State:​​​Hauwa Grema
260. Member, FCT State: ​​​Aliyu Audu
261. Member, FCT State:​​​Farida Odanghi
262. Member, FCT State:​​​Emeka Anuna
263. Member, FCT State:​​​Emma Faruk
264. Member, FCT State:​​​Efe Rowland

265. Niger State Coordinator:​​Abdullahi Shuaibu
266. Niger State Secretary:​​​Àbdullahi KutaYusuf
267. Member, Niger State:​​​Dr. Abdulrahman Abu Hamisu
268. Member, Niger State:​​​Ahmed Sidi
269. Member, Niger State:​​​Jibrin Ndache
270. Member, Niger State: ​​Ismaila Hussani
271. Member, Niger State:​​​Abdullahi KutaYusuf
272. Member, Niger State:​​​Hon. Ado K, Abubakar
273. Member, Niger State:​​​Hon. AbdulmalikSarkin Daji
274. Member, Niger State:​​​Hon. JafaruMuhammed

275. Benue State Coordinator:​​Oche Emmanuel
276. Benue State Secretary:​​Jethro Annum
277. Member, Benue State:​​Barr. Vembeh GbijiIsaac
278. Member, Benue State:​​Ogenyi Okpoku
279. Member, Benue State:​​Hon. Mike ChivirMsuaan
280. Member, Benue State: ​​Dominic Alancha
281. Member, Benue State:​​Mark Hamnation
282. Member, Benue State:​​Paul Ella Abechi

283. Nasarawa State Coordinator:​Abe Oshi
284. Nasarawa State Secretary:​​Musa Haruna Muhammed
285. Member, Nasarawa State:​​Hon. Musa Obi
286. Member, Nasarawa State:​​Hon. HussainiOsowu
287. Member, Nasarawa State:​​Yusuf Galadima
288. Member, Nasarawa State: ​​Imran Usman Jibrin
289. Member, Nasarawa State:​​Mrs. OwusonabiChristopher Edashu
290. Member, Nasarawa State:​​Olive Ozalu
291. Member, Nasarawa State:​​Usman Doshiro

292. kwara State Coordinator:​​OtunbaAbdulganiyu Zubai
293. Kwara State Secretary:​​Charles Olufemi Afolayan
294. Member, Kwara State:​​Barr. Shehu Bashir
295. Member, Kwara State:​​Esinrogunjo Misbau
296. Member, kwara State:​​Hon. Isiaka Toyin Wara
297. Member, Kwara State: ​​Jamila Aliyu
298. Member, kwara State:​​Mohammed Braimah
299. Member, Kwara State:​​Abdulrahman Agboola
300. Member, Kwara State:​​Akoshile Mukhtar A.
301. Member, Kwara State:​​Hashim Abubakar Abutu

302. kogi State Coordinator:​​Prince Salisu OguSalisu
303. Kogi State Secretary:​​​Dr. Sanisi Ottiore
304. Member, kogi State:​​​Segun Bola Oloni
305. Member, Kogi State:​​​Hamza Mohammed Onotu
306. Member, Kogi State:​​​Sani Abdullahi
307. Member, Kogi State: ​​​AbdularamanJato
308. Member, Kogi State:​​​Harirat mabeYakubu
309. Member, Kogi State:​​​Isah Emmanuel Ojodunwene
310. Member, kogi State:​​​Hashim Abubakar Abutu
311. Member, Kogi State:​​​Sunusi Ohiare
312.

313. Zamfara State Coordinator:​​Dr. Bashir Maru
314. Zamfara State Secretary:​​Hon. Amina Iliasu
315. Member, Zamfara State:​​Akilu Sani Dangaladima
316. Member, Zamfara State:​​Abdulrahman Abdullahi
317. Member, Zamfara State:​​Akilu Gusau
318. Member, Zamfara State: ​​Dr. Mannir Bature
319. Member, Zamfara State:​​Maryam SiyamaMustapha

320. Kastina State Coordinator:​​Hon. Hamza Suleiman Faskari
321. Kastina State Secretary:​​Ubale Nalado
322. Member, Kastina State:​​Nazir Galadanci
323. Member, Kastina State:​​Sagir M.Y.
324. Member, Kastina State:​​Comrade Haruna Usman
325. Member, Kastina State: ​​Abubakar Saulawa
326. Member, Kastina State:​​Rilwanu M.D. Mukhtar
327. Member, Kastina State:​​Aminu Jamo
328. Member, Kastina State:​​Yazid Yazid
329. Member, Kastina State:​​Mr. Ibrahim Usman

330. Kaduna State Coordinator:​​Hafiz Bayero
331. Kaduna State Secretary:​​Engr. Daniel Manassah
332. Member, Kaduna State:​​Haruna Sambo
333. Member, Kaduna State:​​Habiba Toyin Nuhu
334. Member, Kaduna State:​​Abdullahi Shuaibu
335. Member, Kaduna State: ​​Hon. JibrinAbdullahi
336. Member, Kaduna State:​​Haj. Zainab Shehu
337. Member, Kaduna State:​​Halima Bature
338. Member, Kaduna State:​​Abdullahi Sani Bello
339. Member, Kaduna State:​​Miss ZuweraBakori

340. Jigawa State Coordinator:​​Hon. Ibrahim G. Ibrahim
341. Jigawa State Secretary:​​Habib Adamu Aliyu
342. Member, Jigawa State:​​Comrade Aminu Aminu
343. Member, Jigawa State:​​Shikh Mujaddadi
344. Member, Jigawa State:​​Isa Waziri
345. Member, Jigawa State: ​​Abdulrazaq Shittu
346. Member, Jigawa State:​​Bala Chamo

347. Kano State Coordinator:​​Mohammed Shehu
348. Kano State Secretary:​​​Khalifa Dankaday
349. Member, Kano State:​​​Hon. AmunuHussein Hurgu
350. Member, Kano State:​​​Hon. Abdullahi M. Maturare
351. Member, Kano State:​​​Hon. Abdul Faragai
352. Member, Kano State: ​​​Hon. MuktarGora
353. Member, Kano State:​​​Rabiu YahahaSani
354. Member, Kano State:​​​Barr. Abubakar Mujahid Abdullahi
355. Member, Kano State:​​​Bashir Ado Gezawa
356. Member, Kano State:​​​Shuaibu SharuKhalid
357. Member, Kano State:​​​Dauda Danjuma
358. Member, Kano State:​​​Abubakar Mohammed
359. Member, kano state:​​​JamiluMunkaila​

360. Kebbi State Coordinator:​​Dr. Ismail Ahmed
361. Kebbi State Secretary:​​Murtala Habib Jiga
362. Member, Kebbi State:​​​Kasimu Yahya
363. Member, Kebbi State:​​​Barr. SafiyanTambai
364. Member, Kebbi State:​​​Jamilu Musa
365. Member, Kebbi State: ​​Ibrahim B. Doroh

366. Sokoto State Coordinator:​​Ibrahim Adamu
367. Sokoto State Secretary:​​Nakura KasimuAliyu
368. Member, Sokoto State:​​Maryam Bako
369. Member, Sokoto State:​​Isah Ibrahim Tahir
370. Member, Sokoto State:​​Isah Jabi
371. Member, Sokoto State: ​​Suleiman Mahmud

D. National Committees
1. Contact and Mobilization
i. Chairman: Umar Waziri Kumu
ii. Secretary: Abduhakim Olapade
2. Welfare Committee
I. Chairman: Hauwa Grema
II. Secretary: Barr. Ivy Ada Aja-Nwachukwu
3. Media committee
I. Chairman: Hamza Mohammed Onotu
II. Secretary: M. C Paul
The State Steering Committees are by this announcement advised to liaise with the party structure, the already constituted 20-man Local Government and ward Steering committees as well as the polling Unit Canvassers for effective coordination.

Dr. Tony Nwoye

Director youth Mobilization

APC Presidential Campaign Council.

Advertisement

PT Mag Campaign AD

Support PREMIUM TIMES' journalism of integrity and credibility

Good journalism costs a lot of money. Yet only good journalism can ensure the possibility of a good society, an accountable democracy, and a transparent government.

For continued free access to the best investigative journalism in the country we ask you to consider making a modest support to this noble endeavour.

By contributing to PREMIUM TIMES, you are helping to sustain a journalism of relevance and ensuring it remains free and available to all.

Donate


NEVER MISS A THING AGAIN! Subscribe to our newsletter

* indicates required

DOWNLOAD THE PREMIUM TIMES MOBILE APP

Now available on

  Premium Times Android mobile applicationPremium Times iOS mobile applicationPremium Times blackberry mobile applicationPremium Times windows mobile application

TEXT AD: This space is available for a Text_Ad.. Call Willie on +2347088095401 for more information


All rights reserved. This material and any other material on this platform may not be reproduced, published, broadcast, written or distributed in full or in part, without written permission from PREMIUM TIMES.