Saraki names Senate Committees heads; rival Ahmed Lawan gets defence

FILE PHOTO: Most seats empty as Senate President Bukola Saraki enters the chamber

The Senate President, on Wednesday, announced the composition of 65 standing committees of the upper house with his rival in the contest for the senate presidency last June, Ahmed Lawan, emerging as Chairman of the Defence Committee.

Another opponent of the senate president, Kabiru Marafa, was also named chairman of the Committee on National Population Commission.

Mr. Saraki increased the number of the committees from 57 which his predecessor, David Mark, had.

While senators of the All Progressives Congress got the chairmanship of 41 committees, those of the opposition Peoples Democratic Party got 24.

Mr. Saraki had earlier named chairmen of some special committees, namely – Selection, statutorily chaired by the senate president himself; Rules and Business, Senate Services, Ethics, Privileges and Public Petitions and Public Accounts.

He also named some ad-hoc committees.

Mr. Saraki had in July directed each senator to fill forms indicating their interest in the committees they would belong.

“Senators are advised to fill the forms indicating their interest in belonging to the committees of their choice and it is a maximum of five committees per senator,” he had said.

“The forms will be distributed by the Clerk. You can also take a look at the form and make your submissions to the leader of the senate,’’ he said.

Other senators who emerged committee chairmen on Thursday are Dino Melaye, who headed the ad-hoc committee on media and publicity, but will now chair the Committee on Federal Capital Territory; and Oluremi Tinubu, wife of a national leader of the ruling All Progressives Congress, who will head Committee on Women Affairs and Aliyu Abdullahi as Chairman of the Committee on Media and Public Affairs.

See the full list:

SPECIAL COMMITTEES
 
·        COMMITTEE ON SELECTION
 
S/N
Committee
CHAIR
VICE
 
1.      
Committee on Rules & Business
Babajide Omoworare
Ali Ndume
 
2.      
Senate Services Committee
Ibrahim Gobir        
Aliyu Sabi Abdullahi
 
3.      
Committee on Ethics & Privileges
 
Samuel Anyanwu
Bala Ibn Na’allah
4.      
Committee on Public Accounts
 
Andy Uba
Gbolahan Dada
5.      
Committee on National Security & Intelligence
 
Shaaba Lafiagi
David Jonah Jang
 
STANDING COMMITTEES
6.      
Committee on Agriculture
 
Abdullahi Adamu
Theodore A. Orji
7.      
Committee on Air Force
 
Duro Samuel Faseyi
Ali Wakili
8.      
Committee on Army
 
George Akume
Ibrahim Abdullahi Danbaba
9.      
Committee on Anti – Corruption & Financial Crimes
 
Godfrey Chukwuka Utazi
Sani Mustapha
10.                        
Committee on Appropriations
Danjuma Goje
Sunny Ogbuoji
 
11.                        
Committee on Aviation
Hope Uzodinma
Bala Ibn Na’allah
 
12.                        
Committee on Banking, Insurance & Other Financial Institutions
Rafiu Adebayo Ibrahim
Achonu Nneji
13.                        
Committee on Capital Market
Isiaka Adeleke
Ogola Foster
 
14.                        
Committee on Communications
Gilbert Nnaji
Solomon Adeola Olamilekan
 
15.                        
Committee on Cooperation & Integration in Africa & NEPAD
Abubakar Sani Danladi
Baba Kaka Garba
16.                        
Committee on Culture & Tourism
Matthew Urhoghide
Abubakar A. M.
 
17.                        
Committee on Customs, Excise & Tariff
Adamu Aliero
Samuel Anyanwu
 
18.                        
Committee on Defence
Ahmad Lawan
Jeremiah Useni
 
19.                        
Committee on Diaspora & Civil Societies
Rose Oko
 
 
20.                        
Committee on Drugs & Narcotics
Joshua Lidani
Phillip Gyunka
 
21.                        
Committee on Downstream Petroleum
Uche Ekwunife
Jibrin Barau
 
22.                        
Committee on Ecology & Climate Change
Bukar Abba Ibrahim
Achonu Nneji
 
23.                        
Committee on Education (Basic & Secondary)
Aliyu Wamakko
Rose Oko
 
24.                        
Committee on Employment, Labour & Productivity
Suleiman Nazif
 
 
25.                        
Committee on Environment
Olaka Johnson Nwogu
Oluremi Tinubu
 
26.                        
Committee on Establishment & Public Service
Emmanuel Paulker
Suleiman Nazif
 
 
27.                        
Committee on Committee on Federal Capital Territory
Dino Melaye
Mohammed Hassan
 
28.                        
Committee on Federal Character & Inter Governmental Affairs
Salihu Hussain Egye
Suleiman Othman Hunkuyi
29.                        
Committee on Finance
John Owan Enoh
Umaru Ibrahim Kurfi
 
30.                        
Committee on Foreign Affairs
Munsurat Sunmonu
Shehu Sani
 
31.                        
Committee on Gas
Bassey Albert Akpan
Abubakar Ahmadu Moallahyidi
 
32.                        
Committee on Health
Lanre Tejuosho
Matthew Uroghdide
 
33.                        
Committee on Housing
Barnabas Gemade
Francis Alimikhene
 
34.                        
Committee on I.C.T & Cybercrime
Buhari Abdulfatai
Ogola Foster
 
35.                        
Committee on Independent National Electoral Commission
Abubakar Kyari
Olusola Adeyeye
36.                        
Committee on Information & National Orientation
Enyinnaya Abaribe
Ibrahim Abdullahi Danbaba
 
37.                        
Committee on Interior
Georgeb Sekibo
Bayero Usman Nafada
 
38.                        
Committee on Inter-Parliamentary Affairs
Bayero Usman Nafada
 
 
39.                        
Committee on Industry
Sam Egwu
Buhari Abdulfatai
 
40.                        
Committee on Judiciary Human Rights & Legal Matters
David Umaru
Godswill Akpabio
 
41.                        
Committee on Land Transport
Olugbenga Ashafa
Phillip Aduda
 
42.                        
Committee on Local & Foreign Debts
Shehu Sani
Phillip Gyunka
 
43.                        
Committee on Marine Transport
Ahmed Rufai Sani
Ighoyota Amori
 
44.                        
Committee on Media & Public Affairs
Aliyu Sabi Abdullahi
Murray Bruce
 
45.                        
Committee on Public Procurement
Abdulsalami Ohiare
Joshua Dariye
 
46.                        
Committee on National Identity & National Population
Marafa Kabir
Abubakar Sani Danladi
 
47.                        
Committee on National Planning & Economic Affairs
Rabiu Musa Kwankwaso
Yele Omogunwa
 
48.                        
Committee on Navy
Isa Hamma Misau
Osinachukwu Ideozu
 
49.                        
Committee on Niger Delta
Peter Nwaboshi
Abubakar Abdulrahman
 
50.                        
Committee on Police Affairs
Abu Ibrahim
Stella Oduah
 
51.                        
Committee on Power
James Manager
Bukar Mustapha
 
52.                        
Committee on Primary Health Care & Communicable Diseases
Mao Ohuabunwa
Nelson Efiong
 
53.                        
Committee on Privatisation
Ben Murray Bruce
Abdullahi Yahaya
 
54.                        
Committee on Science & Technology
Robert Ajayi Boroffice
Marafi Bashir
 
55.                        
Committee on Solid Minerals
Joshua Dariye
Rilwan Adesoji
 
56.                        
Committee on Special Duties
Murtala Nyako
Sunny Ogbuoji
 
57.                        
Committee on Sports
Obinna Joseph Ogba
Marafa Kabir
 
58.                        
Committee on States & Local Government
Abdullahi Gumel
Kashamu Buruji
 
59.                        


NEVER MISS A THING AGAIN! Subscribe to our newsletter

* indicates required

DOWNLOAD THE PREMIUM TIMES MOBILE APP

Now available on

  Premium Times Android mobile applicationPremium Times iOS mobile applicationPremium Times blackberry mobile applicationPremium Times windows mobile application

TEXT AD: To place a text-based advert here. Call Willie - +2347088095401


All rights reserved. This material and any other material on this platform may not be reproduced, published, broadcast, written or distributed in full or in part, without written permission from PREMIUM TIMES.